Johnnys Slægtsforskning

Historien om familierne Hansen, Jensen, Ravnholdt m.m.

Del Udskriv Tilføj bogmærke

Rapport: Personer: Erhverv

         Beskrivelse: Personer: events: occupations with names


Match 1 til 50 fra 16901   » Kommasepareret CSV fil

1 2 3 4 5 ... 339» Næste»

# description_of_occupation date_ place_of_the_occupation Person-ID Efternavn Fornavn Fødselsdato Nulevende Træ
1   FROM 1 OCT 1919 TO 31 JUL 1933  København (Staden), Københavns Amt, Danmark  I13344  Ellegaard  Jens Jørgen Pedersen  20 jul. 1882  tree1 
2   FROM 1 JUL 1909 TO 1 OCT 1912  København (Staden), Københavns Amt, Danmark  I13344  Ellegaard  Jens Jørgen Pedersen  20 jul. 1882  tree1 
3   1705  Ostindien  I630341  Gerner  Peder  1663  tree1 
4   1792  Strandby Sogn, Gislum Herred, Aalborg Amt, Danmark  I86120  Gleerup  Cecilie  5 maj 1770  tree1 
5   1966  Ballerup Sogn, Smørum Herred, Københavns Amt, Danmark  I43744  Hansen  Børge Demant  27 sep. 1911  tree1 
6   1748  Klemensker Sogn, Nørre Herred, Bornholms Amt, Danmark  I126357  Hansen  Christoffer  18 mar. 1716  tree1 
7       I1           
8   1947    I100640  Hoffmann  Karl Henrik Valdemar  12 nov. 1883  tree1 
9     Aaker Sogn, Sønder Herred, Bornholms Amt, Danmark  I6470  Jensen  Hans  1661  tree1 
10     Østermarie Sogn, Øster Herred, Bornholms Amt, Danmark  I6910  Jensen  Hans Peder  8 jun. 1835  tree1 
11     Vestermarie Sogn, Vester Herred, Bornholms Amt, Danmark  I6918  Jensen  Otto August  5 aug. 1887  tree1 
12   1775  Høgholt Herregaard, Hørmested Sogn, Horns Herred, Hjørring Amt, Danmark  I633919  Jespersen  Bente Henrikka  23 mar. 1758  tree1 
13     Java, Indonesien  I79920  Munthe-Morgenstierne  Holger    tree1 
14   abt 1834  Lassensminde, Søllerød Sogn, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark  I23588  Nielsen  Ole  1797  tree1 
15   From 1834 to 22 mar 1854  Aagaard Hovedgaard, Gørlev Sogn, Løve Herred, Holbæk Amt, Danmark  I23588  Nielsen  Ole  1797  tree1 
16     Maryborough, Queensland, Australien  I94346  Ostenfeld  Christian Nicholai Lind  23 dec. 1852  tree1 
17     Nylarsker Sogn, Vester Herred, Bornholms Amt, Danmark  I6494  Pedersen  Jørgen  1713  tree1 
18     Olsker Sogn, Nørre Herred, Bornholms Amt, Danmark  I126355  Piil  Christen Hansen    tree1 
19     Birkelse Hovedgaard , Aaby Sogn, Kær Herred, Aalborg Amt, Danmark  I79880  Skeel  Charlotte Adelaide  18 dec. 1863  tree1 
20   1911  Fredensborg Sogn, Lynge-Frederiksborg Herred, Frederiksborg Amt, Danmark  I79893  Skeel  Ellen Caroline Erikka Sophie  29 sep. 1889  tree1 
21     Lyngsbækgaard Hovedgaard, Draaby Sogn, Mols Herred, Randers Amt, Danmark   I21418  Skeel  Otto Tyge  19 dec. 1902  tree1 
22       I44028  Thomsen  Olga  19 apr. 1885  tree1 
23 "Mineraler og metaller" og "Fremskridt" både selskaber, der tilhører Grupo Williams.  Dec 1940  Argentina  I89470  Tolderlund  Julio Carlos  29 dec. 1908  tree1 
24 'Chevalier de Saxe, Saxon Field Marshal and Governor of Dresden'      I12134    Johann Georg  21 aug. 1704  tree1 
25 'Elector of Saxony'      I12127    Johann Georg IV  18 okt. 1668  tree1 
26 1. befuldmægtigede mininister ved konferencen i Berlin om forholdet til Rusland under kongen af Preussens mægling  9 Jul 1762    I11875  Juel  Carl  22 apr. 1706  tree1 
27 1. deputeret for finanserne med titel af kammerpræsident.  1719    I21775  Schack  Hans  4 mar. 1676  tree1 
28 1. residerende Kapellan    Vor Frue Sogn, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark  I13740  Prior  Daniel Christian  8 maj 1834  tree1 
29 1804 Volunteer in Danish Council; 1805 Copying Clerk; 1809 Leading Clerk; 1819 Diocean Auditor on Fyn; 1827 Councillor of Chancery and later Councillor of Justice. Banker in Odense (Director of Fyn Savings Bank) until his death in 1849      I84929  Ostenfeld  Christian Nicolay Lind  7 sep. 1783  tree1 
30 1818 paa Skaarupgaard      I121563  Secher  Kirsten Mørch  1 jun. 1800  tree1 
31 1822 umyndig hos moderen      I130424  Hillerup  Arnoldine Frederikke  27 nov. 1801  tree1 
32 1831 Cap. Maarslet, 1837 Præst i Øster og Vester Alling, 1858 præst i Randlev og Bjergager      I633933  Tørsleff  Jørgen Andersen  5 sep. 1804  tree1 
33 1834 Grewe og Stamhuusbesidder, 1840 Greve og Stamherre til Estrup, Lensgreve      I21595  Scheel  Christen  4 apr. 1792  tree1 
34 1841 Ag Lab. 1843 - Surveyor      I116638  Western  John  21 apr. 1776  tree1 
35 1850 Hamburgsk Vicekonsul, 1855 Vicekonsul for Hansestæderne Lübeck og Br  1850    I97989  Dreyer  Ludvig Wilhelm  22 nov. 1821  tree1 
36       I8366           
37 2. reservelæge paa Boserup Sanatorium  from sep 1925 to aug 1926  Roskilde, Sømme Herred, Roskilde Amt, Danmark  I43675  Gerlach  Kai Johan  12 nov. 1897  tree1 
38 25 års jubilæum i Københavns Kommune   8 Nov 1968    I255  Jensen  Ejnar Jakob  8 mar. 1919  tree1 
39       I8304           
40 3. vicelandsdommer for Fyn og Langeland med successionsret  18 Sep 1744    I102737  Maase  Christian  9 apr. 1723  tree1 
41 4 år hos byskriver Jacob Layritsen Ursin Kbh. 3 år hos regimentsskriver Graabe i Marinen. I flere år Fuldmægtig hos højesteretsprokurator Hans Ursin. 1724 knyttet til grev Dannenskjold-Laurvig. 1729 - 1744 Byfoged, Birkeskriver og Auktionsforvalter i Larvik, Norge. 1742 Overinspektør ved Laurvig Jernværker og Birkedommer for grevskabet Laurvig.      I98958  Fabricius  Laurs Sørensen  12 apr. 1695  tree1 
42 4. barn, født i begyndelsen af 1760 erne. Død som spæd ca. 3. mdr. gl. Fourth child, died as infant.      I83691  Marstrand  Magdalene Dorthea  1760  tree1 
43 >Præst iflg. (Kure) #571    Klemensker Sogn, Nørre Herred, Bornholms Amt, Danmark  I8576  Sandbye  Jørgen Axelsen  før 1665  tree1 
44 ?? ...forpagter til domkirken i Ribe sognepræst til Seem  1845    I79504  Pontoppidan  Dines  11 mar. 1814  tree1 
45 a director of the National Provident Bank Ltd (Bradford)      I122966  Aykroyd  Cecil William  23 apr. 1905  tree1 
46 a geographer, ethnographer and botanist      I81307  Bonaparte  Roland  18 maj 1858  tree1 
47 a Second Secretary in the Diplomatic Service      I124491  Brudenell-Bruce  John Charles  6 mar. 1885  tree1 
48 A teacher at Weber State University, Ogden, Weber County    Utah, USA  I632341  Marker  James Lynn  22 maj 1920  tree1 
49 a.d.H. Botekamp      I11324  Rantzau  Margarethe  1556  tree1 
50 a.d.H. Diedersdorf      I45088  Burgsdorff  Friederike Margarethe  13 aug. 1713  tree1 


1 2 3 4 5 ... 339» Næste»


Hjemmesiden drives af The Next Generation of Genealogy Sitebuilding v. 12.3, forfattet af Darrin Lythgoe © 2001-2022.

Opdateres af Johnny Hansen. | EU-persondataforordningen.